100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Select ways we can restore balance to the environment. conservation recycling cans, newspapers, cloth go camping replant trees each adult American to own his ow
Suppose grapefruit is produced in a constant cost industry and sold in a perfectly competitive market. If the price for the grapefruit is lower than the average
Which of the following roles does an introduction not play in an explanatory essay? O A. It gets the readers' attention and makes them want to read more. O B. I
Which of the following represents y > 2x - 3?
helo please thank you brainiest given to the best answer
The following statements about the light reactions of photosynthesis are all true except: Question 3 options: Chlorophyll (and other pigments) absorb light ener
What is the median of this data set? A. 56 B. 75 C. 45 D. 61 ASAP 55POINT
Cervantes may be the only one of the world's novelists who ______ sold more than 500 million copies of a book. The characters in his Don Quixote ______ memorabl
Match these equation balancing steps with the description of what was done in each step.
If a 75 resistor is connected to a 18 V battery, how much current passes through the resistor?