mckenzieweems07 mckenzieweems07
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

Lauren knows that she can buy 10 oranges for $15. How much should she expect to pay for 2 oranges?

Respuesta :

sarasadler
sarasadler sarasadler
  • 16-01-2020
3 dollars hope this helped :)
Answer Link
meyersluc
meyersluc meyersluc
  • 16-01-2020
$15/10= $1.5 per orange. $1.5 + $1.5 = $3 for 2 oranges
Answer Link

Otras preguntas

What is the state at which a net force is zero called
Why did Pres. Truman believe that political change would come to the Soviet Union?A. The failures of the Soviet Nuclear programB. The Appeal of freedom and the
What what handels full name
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4
write the equation in function form.then graph the equation y-x=-1
write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
n^2+7n+15=5 show work please
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?