kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

Anyone going on holiday during corona virus pandemic, I am going camping ?????
I've been having trouble with this. Arm Span(x) Height(y)
Suppose that 13% of all steel shafts produced by a certain process are nonconforming but can be reworked (rather than having to be scrapped). Consider a random
What poetic device is found in this scenario
The model shows the expression 21 + 9. A model with 3 rows of 7 squares and 3 rows of 3 squares. Which expression is equivalent to this sum? 3 (7 + 3) 3 (7) + 3
The transactions of Spade Company appear below. a. Kacy Spade, owner, invested $13,250 cash in the company. b. The company purchased office supplies for $384 ca
plz help me divide and simplify
How can you get coefficients that are equal for X? 3x + 2y = 12 6x + 3y = 21
Calculate the surface area of a solid box in the shape of a cube with side length 6cm.
Simplify the expression $x - 2(1+x) + 3(1-x) - 4(1+2x)$.