janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

you have a full cylindrical glass of water that stands 8 inches tall and has a radius of 1.5 inches .if you pour the water into a larger cylindrical glass that
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
The plans for a shed call for a rectangular floor with a perimeter of 204 ft. The length is two times the width. Find the length and width.
Two 1 litre jugs are each filled with a mixture of olive oil and vinegar. The first jug has 3 times as much as oil as vinegar and the second jug has 4 times as
(X+12) 2 ÷ x2-144 ×-12. 12×-144
The entire region of Northern Africa and southwest Asia has a climate generally described as?
you have a full cylindrical glass of water that stands 8 inches tall and has a radius of 1.5 inches .if you pour the water into a larger cylindrical glass that
16 increased by twice a number is -24. Find the solution??
The formula C = 20x + 5 models the cost of New York Yankees T-shirts, where C is the cost and x is the number of shirts sold. Choose ALL TRUE statements in the
what is the cause and effect for the french citizens armies win their revolution for liberty and equality