avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

Why does the Moon appear to move from East to West in the night sky? A) The East-to-West rotation of the Moon about its own axis B) Earth rotates from West
If f(x)=-3x-7 and g(x)=x^2
Which city has the approximate absolute location of 16°S, 48°W?
The image below shows some of the necessary elements for creating _________
What is the value of x-coordinate of the vertex of the function shown below? F(x)=(x+2)(x-6)
11 points!! Cheap Strategy. If f(x) = x^2 + 7, what is the value of f(3)?
In the Word 2016 window, where is the Status bar located? top of the window denoting the document name bottom of the window allowing you to move the view left
A _______ is a repeating disturbance or vibration that transfers or moves energy from place to place without transporting mass.
after the battle of fort sumter people who did not want to secede from thr union created the state of Tennessee Arkansas west Virginia or North Carolina ​
The process established in the case of Marburg v. Madison is called the judicial review it extends the power to which branch of government?