lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

A(n) ________ can be defined as a "self-defined group of intimates who create and themselves through their own interactions and their interactions with others."
The monthly use, in kilowatt hours, for two neighbors is shown in the box plots below. Which statement accurately compares the two data set? check all that appl
Dao receives an employee discount on the purchase of a new automobile. The automobile that he is interested in has a sticker price of $18,560. If his discount i
What was the purpose of the Iroquois league
Which equation shows that you can find the power of a power by finding the product of the exponents?
do you need to round your data
pls solve this sums (asap)
which factors contributed to the beginning of the enlightenment movement. check all that apply -the age of science and scientific inquiry -the revival of religi
Which describes an oxidation reaction that occurs during cellular respiration? Water loses electrons and hydrogen to form oxygen. Glucose loses electrons and
Which of these statements is correct about Newton's third law of motion? A.) It explains the relationship between action and reaction forces. B.) It describes t