ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

Decide whether the ordered pair (-1,4) is a solution of the equation 8x−2y=3.
What is the full form of WHO?
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​
19. The capitals of two partners in a business are 30,000 and 45,000. The net profit after deducting expenses is 12000. find the profit of each partener in the
fav skz member?........​
Tả cảnh không khí ngày tết
What kind of reproduction is budding?
The hypotenuse of a right angled triangle has its ends at the points (1, 3) and (-4, 1). Find the equation of the legs (perpendicular sides) of the triangle.
Which set of angle measures could be the measures of the interior angles of a triangle? a. 90°, 42°, and 58° b. 60°, 60°, and 60° c. 100°, 48°, and 42°d. 31°, 7
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​