tminus2005 tminus2005
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of chocolate milk costs $1.52. What is the price per cup?

Respuesta :

pigwithawig905 pigwithawig905
  • 01-04-2020

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

there are 4 cups in a quart, and there are 2 quarts so it is 8 cups. 1.52 divided by 8 equals 0.19

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$0.19 per cup.

Step-by-step explanation:

First, you must convert quarts to cups. There are 4 cups per 1 quart, and since you have 2 quarts, you must multiply 4x2, which gives you 8 cups.

Next, you must divide the total cost by the number of cups to get the price per cup. 1.52/8=0.19

So, the answer is $0.19 per cup of chocolate milk.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

8x+72.8=5x+84.5 solve for x
anyone know good studying tips?
Diana’s father works in Houston, Texas, as a geologist in the oil and gas industry. He identifies locations where hydraulic fracturing, or fracking, might produ
Will be marked the brainliest if correct
Me to! would you prefer to have dinner before the show or vise versa ?
A firm evaluating two mutually exclusive projects can Blank______. Multiple select question. accept one of the projects reject both projects accept both proje
what types of angles are in these quadrilaterals iready level d
Solve for x. Calculate the area
Maya invested $2,100 in an account paying an interest rate of 7\tfrac{3}{8}7 8 3 ​ % compounded continuously. Jack invested $2,100 in an account paying an inter
With circulation, the heart provides your body with:.