alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this 3 problems​
Explore tab. Each block should have at least two bullet points. (2 points each) Nation-State Leaders Characteristics of Government Events in the Kingdom’s Devel
help please!! I need the answer to this!!
What is the quotient?
The ______________ point is the minimum temperature at which a liquid gives off vapor within a test vessel in sufficient concentration to form an ignitable mixt
Please help me with this
PLZ HURRY IT'S URGENT!!!!!!!The solution to which inequality is shown? <------------------O <-|----------|--------------
Read the passage from “Cotton Is King” by James Henry Hammond. What is the speaker’s main argument in this excerpt? Without firing a gun, without drawing a swo
Which of these questions is most likely to result in response bias
Can someone answer this question plz