alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

Say where one goes (On va) to do each indicated activity. Use the correct form of the preposition à and the name of a different logical place in each one. EXEMP
The stock market crash triggered the beginning of the Great Depression the worst economic crisis in U.S history (which factor did not contribute to the crash)
Completing Sentence Though we have gained political freedom _____________________
Rewrite the following sentence;A. I am not interested in football. My brother is also not interested in football.B. Neither........​
a sequence starts a 200 and 30 is subtracted each time 200,170,140 what are the first two numbers in the sequence that are kess then zero
1500 to the nearest hundred
Which of the following does NOT secrete hormones? A. Ovaries B. Skin C. Adrenals D. Pancreas
"Descent of Man." How does the author structure paragraphs 1 and 15 to create an effect in the story?
SOMEONE HELP ME PLS
can anyone write a response to this and try to make it sound like a 7th grade typed it pleasee