swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Use the drop-down menus to complete the statements. To begin their corporation, they must first. Now that their business has become a separate legal entity, jan
Why did North Carolina and South Carolina split into two colonies?
De Roode mentions a risk in using man-made medicine when treating certain pathogens. What is that risk?.
in the easiest definition what is inertia
how do i not get stuck on a problem on math
3 pencils cost ÂŁ2. 25. How much do 7 pencils cost ?.
Write a python program to change variable value of your previous result percentage to your current percentage of mid-term
what industry inspired a popular nickname for vancouver, canada?
what is the correct order of steps of the pediatric out of hospital chain of survival
HELP ME PLEASE i NEED HELP