Ihereforfreeanswerz
Ihereforfreeanswerz Ihereforfreeanswerz
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.47 per pound and Amanda purchased x pounds. She spent a total of $1.41. Which equation expresses the amount Amanda spent on bananas? *

5 minuets PLZ BRAINLEST FOR 1st GOOD ANSWER

Respuesta :

alerebaza5 alerebaza5
  • 02-04-2020

Answer:2$

Step-by-step explanation:

Answer Link
SterlingSims
SterlingSims SterlingSims
  • 02-04-2020

1.41 divided by 0.47 = x

Answer Link

Otras preguntas

why were the jobs in each region different
Enzyme, antibody, hormone, and muscle are roles played by _____. carbohydrates proteins lipids nucleic acids
what's the fewest number of faces a polyhedron can have?
Give two examples of friction being a useful force
why did some greeks settlements figh each other
How did Jewish ideas spread
The workers in the United States, Canada, The Netherlands, Germany, and Japan are the highest paid and most productive workers in the world. Which of the follow
What is the volume of the right prism?
If you hit a wall, will the force that you exert on the wall be greater than, or less than, or equal to the force that the wall exerts on you Please please exp
5x+y=2 2x3y=62 whatn is x and y