gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Ya'll ever got a tingly feeling in ya stomach?
once there was a fox in a jungle. He was so hungry that he started moving in the forest searching for food. complete the story​
5 less than the number k
HEEEEEELLLLP MEEEE PLEASE LEXICOLOGY TEST ASAP
Someone please help me, what is 13x + 5 - 8x - 3?
PLZ HELP how long will it take 6 workers to complete a task, given that 4 workers can complete the same task in 12 days?
How can citizens get involved to help enact the policy? (my topic is about hunger btw)
What is a correct name for the angle shown?
A sample of water has a mass of 193 g. Salt is added to the water, and the final solution weighs 238 g. How much salt was added? Please help no rush needed but
Greg's yogurt has a 25% DV for calcium therefore which of the statements is true