raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Check all the boxes that describe the electron sea model. It is the simplest metal bonding model. It is the most complicated metal bonding model. Metallic bo
Millions of dollars have been appropriated by Congresseach year for "Indian Education." All you have to do isencourage your school to use these resources. My In
Which country did Germany invade first
Expand and simplify (2X-3)^2​
What is the name Li2S ?
Why is external criticism so important when it comes to analyzing data
Find the lateral area and surface area of cone
help me plzzz ergent need by today plzz​
In an aquarium containing 230 fish, 20% are angelfish. How many of the fish are angelfish
Why relationship do reading and math have with each other? I