mendoza02karina mendoza02karina
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: cup is $2.55

Saucer $0.55

Step-by-step explanation:

Cost of cup and saucer is $3.10

Let the cup be x

And saucer be y

I.e

X+y= 3.10......equation 1

Cup which is X is $2 more than the saucer

I.e x=2+y......equation 2

Substitute for X in equation 1

(2+y)+y=3.10

2+2y=3.10

2y=3.10-2

2y=1.10

Y=1.10/2

Y=$0.55

Substitute for y in equation 2

X=2+y

X=2+0.55

X=$2.55

Therefore

The cup is $2.55

The saucer is $0.55

Answer Link

Otras preguntas

Tina and Nonly wanted to s whose car gets better gas mileage, so they each drove 210 miles and recorded how much gas they used. Use the bar graph to find how ma
How do l work this out?
What is the difference between a T-Cell and B-Cell
Where are cattle raised in Brazil? north south east west
• Favored a strong national government • favored a national bank • was supported by bankers, merchants and other businessmen
According to the Ansoff Growth Matrix, the strategic option of A.) Market Penetration. B.) Product Development. C.) Diversification. is the riskiest for a busin
The camping club wants to rent rafts. each raft can hold 8 people. which equation could be used how many rafts needed for 32 people?
the sum of two numbers is 13 and there difference is 5 what are the 2 numbers?
What's the perimeter of a rectangle with length 12 m and width 5 m?        A. 49 m   B. 17 m   C. 60 m   D. 34 m
What are some things in nature that are magnetic?