greyalixia greyalixia
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

johnstonj59
johnstonj59 johnstonj59
  • 03-04-2020

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What breaks down fat for immediate use or converts it back to tryglycerided for storage
What is 4 fifths of 30
Carlos wants to participate in a physical activity that will best improve his heart function. Which type of activity should he choose? Muscle-strengthening Bone
Quartz, gold and calcite are examples
There are 150 adults and 225 children at a zoo. If the zoo makes a total of $5100 from the entrance fees, and of an adult and a child to attend is $31, how much
If you push down on a table with a force of 5 newtons, what is the normal force pushing back to you
un text cu sensurile diferite ale cuvuntului torturi
How to use consumer in a sentence?
what is 15x6= because im doing ixl and need to know what 15x6=
One of the key questions historical criticism attempts to answer is: What were the important conflicts of the time? a. True b. False