yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

To determine the area of a rectangle, one strategy is to split the rectangle into smaller pieces, and determine the smaller areas first. Explain how this strate
a little speech on mother
Doves Hawks Wolves Chickens supported U.S. involvement in Vietnam and thought that the U.S. should do whatever was necessary to achieve victory.
The Law of Gravitation was mathematically defined by who?
The moon has no atmosphere. True or false?
Brian has given up looking for a job. He has searched for more than a year and does not believe that a job for him exists. He is _____ in the unemployment rate.
What is the sum? 10/19+3/19
The half-life of fluorine-20 is 11.4 seconds. After _______ seconds, 1/4 of the original amount of fluorine-20 will remain
The rain caused the river to rise a total of 6 2/3 inches. The river was rising at an average of 2/3 of an inch each hour. How many hours did it rain?
The group of large waterfalls that make up part of the US-Canadian border are called __________.