taylorwarlick03 taylorwarlick03
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 64 cents.
At the same rate, how much (in cents) will 13 inches of wire cost?

Respuesta :

zalej15 zalej15
  • 04-04-2020

Answer:

52

Step-by-step explanation:

each inch cost 4 cents

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer:

52cents

Step-by-step explanation:

Since,16inches=64cents

13inches=x

Cross multiply

16x=64×13

16x=832

Let's make x the subject of formula by dividing both sides by 16

X=52

So 13 inches gives 52cents

Answer Link

Otras preguntas

2. The four main systems of the Earth are
What is 122.5 divided by 49
Prehistoric Indian civilizations created them • made of dirt by hundreds of workers • used for different purposes, like burying the dead or building sites for i
The digestion process starts in the _____. esophagus stomach small intestine mouth
Identify the simple predicate in the following sentence. George Washington was one of the greatest generals in American history.
A cat spends about 7 out of 10 hours sleeping. About what present of the cats day is spent sleeping
this might be a stupid question but what number is greater 56.3 or 56.93
Is 6 a múltiple factor Of 24
Lee and Celia are lab partners. While Celia pours a chemical into a graduated cylinder, some of the chemical splashes onto her arm. What should happen next?
3/4, -7/10, -3/4, 8/10, put in order from least to greatest