Gturner1 Gturner1
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hailey bought 1.5 pounds of bananas for $0.84. How much money is one pound of bananas?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 14-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

She bought 1,5 poumds for $0.84

if we multiply the price by 2/3 we will find how much it would cost for one pound

2/3 × 0.84 = $0.56

Answer Link

Otras preguntas

My original answer was 18, 1.92, -1, -5.5 but it is wrong on the form so what did i do wrong?
Jim has been given the assignment to speak to his biology class on the function and structure of a cell. give some specific ideas of how he can approach this to
find x and y…………….????????
The painful experience of excessive regulation in the United States is still close at hand. When the recession triggered by the subprime mortgage crisis ended i
Rosalyn has three different-shaped containers that contain marbles. She has 3 round containers, each holding 16 marbles. She has 4 square containers, each holdi
solving system of equations by graphing.
PLEASE HELP ILL MARK BRAINEST!!
what was the event that ended the reconstruction Era?
The picture shows a circular clock face. The long hand of the clock is about 5 inches long. What is the approximate area of the clock face? A. 5π square inche
Why is it necessary to include your family's income and tax information on a fafsa application?