crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

The deadweight loss associated with a monopoly occurs because the monopolist.
How does orwell use evidence to support the underlined claim? he gives statistics to show that bad language is spreading. He quotes a pamphlet that uses unorigi
anyone need help right away lease let me know! it can be anything
An advice column called "Dear Abby" appears in many papers every day; therefore, it is called a ? feature.
The price of broccoli is $1.25 per pound. Let y be the total cost in dollars of buying r pounds of broccoli. What equations represents this situation? r -1.25y
how did the tax system work under the yuan dynasty
What is the concentration of cu2 in the other half-cell? (assume the concentration in the unknown cell to be the lower of the two concentrations. )
if mÃc=170° Find mLB
Are you able to help me: Simplify (4x + 2)3
On a coordinate plane, triangle R S T has points (negative 5, 6), (3, 4), and (negative 2, 2). Which expression can be used to find the area of triangle RST? (8