amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Water stored in snow and ice can return directly to the atmosphere through the process of sublimation. Please select the best answer from the choices provided T
The intravenous method of transmitting drugs involves swallowing the drug.T/F
what is 8.21 as a mixed number
what does hypothermia do to your immune system
which of the following groups would most benefit in the short run if all restrictions on water use were removed from the Colorado River Basin? a. leaders of env
Find the experimental probability of randomly selecting a marble that is either green or purple. Write your answer in simplest form.
The odometer gauge indicates the ________________. a. total number of miles your car has been driven b. fuel level in the car's fuel tank c. engine revolutio
Where does the information gathered by the nervous system come from?
As a rocket moves farther and farther upward from the launch pad, what happens to the strength of Earth's gravitational field around the rocket? a. It gets wea
Conservatives placed the blame for the increasing permissiveness in society on a. Democrats. b. the Beatles. c. women and minorities. d. campus rebels and t