Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Which inequality is graphed on the number line shown?
Which of the following did the report from the Presidential Committee on Information Literacy NOT conclude:
What did Napoleon do to the Holy Roman Emperor?
When making a turn at an intersection where there are two or more lanes in each direction, you must?
What is the ultimate and central source needed for survival
What is nationalism? How did nationalism and patriotism affect Napoleon’s rule in Europe.
Nishi, who has a 70% free-throw percentage, is in a two-attempt free-throw situation. This means she will attempt the second free throw no matter what happens
All of the systems that are aroused by the _____________ are relaxed by the ________________. autonomic nervous system; sympathetic nervous system
what is 4 to the 6th power over 4 to the 8th power?
How do you make magnetic and static forces strong or week?