chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 (3 points) Match the compisite figures to it's area. For any composite figures including circles, use 3.14 for \large \pi Column A 1. : 2. : 3. : Col
a+4/3=-12 What does a=
PLEASE HELP, BEST ANSWER AND EXPLANATION WELL RECEIVE BRANIEST AND MOST POINTS John Adams’ first witness is Richard Palmes. They said he is a witness not there
Which could be a pathway of food through an ecosystem?
Strawberry plants can reproduce sexually by producing fruit or asexually by sending out runners. Runners are extensions of the central stem of the plant that sp
Find the area of a circle with diameter 10 cm . Use the value 3.14 for π , and do not round your answer. Be sure to include the correct unit in your answer. Wha
Evaluate : (1296) 1/4​
Which of the following is necessary for individuals interested in researching and teaching positions? a. Job shadowing for 60 hours b. Completing an apprentices
i need help with this im giving 15 points give me correct answer.
What are two different way of factoring -3x-9? Select all that apply