jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how much does a fish way if the head and the tail are 9 inches and 10 inches
What energy does a ski racer have as she crosses the finish line?
How do interest groups influence government
Commas can often add ________ to a reading. a. humor c. emphasis b. confusion d. life
How did Roman religion change at the beginning of the Roman Empire
What surprised the British at bunker hill?
This restaurant definitely needs fresh, new, and exciting options for its menu. which answer identifies an adjective phrase and the word it modifies? the adject
Who controls the means of production in a free enterprise system?
The Gulf Stream along the East Coast of the United States is an example of a(n) __________.
A major ozone depletion happened in the 1900s. What was it caused by