ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

in what ways did Confucianism limit the growth of Chinese societies​
I need help please?!!!!!
Create your own example of a fallacy: Locate or develop an example of each of the following kinds of false appeals. For each example, explain why you think that
the ratio of teachers to student is 1 to 26. Find an equivalent ratio
what is plagiarism?​
What are the zeros of the function? f(x)=3x^2−24x+36 Enter your answers in the boxes. The zeros of f(x) are and
Find k and the roots if 3x^2+kx+4=0 and the sum of the roots is 3
Penn Foster exercise 5
Which factors can result in mental disorders? Check all that apply. Genetics environment personal choice brain chemistry traumatic events
Select the sentence that uses a participial phrase. 1. Christa chose to critique the novel Oliver Twist. 2. The main character of this book does not change muc