kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Iterations question two need help please :)
Which physicist first identified the electron as an independent part of the atom?
Heather tells the nurse that she has never had a bad reaction to any medication or food. The nurse would most likely write the abbreviation ____ in Heather’s ch
Adult tickets for the game cost $4 each and student tickets cost $3 each. A total of 105 tickets worth $380 were sold. How many student tickets were sold?
What is the domain of the function? y= sqrt 5x-10
What is the correct path of sperm cells through the male reproductive system? Epididymis, seminiferous tubules, urethra, vas deferens Seminiferous tubules, ep
What is the percent approximate percent decrease when a fish count goes down from 850 to 500
The area of a square is 1 square foot. What is the length of each side of the square? a. 1 ft. b. 2 ft. c. 3 ft. d. 4 ft.
I need help please with those box.
Angles R and S are vertical angles. Angle R has a measure of (4x + 20). Angle S has a measure of 84. What is the value of x?