tee2312 tee2312
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

need help asap pleaseeeeeee

need help asap pleaseeeeeee class=

Respuesta :

jzonfleek016
jzonfleek016 jzonfleek016
  • 13-05-2020

Answer:

Jacky can purchase 7 whole gallons of gas.

Step-by-step explanation:

Let's set up an equation to solve this problem.

First, we know that 1 gallon of gas = $3.52

If Jacky has $27.56, then we can simple divide 27.56 by 3.52

[tex]\frac{27.56}{3.52}[/tex] = 7.8295454...

Since, the problem only asks for how many whole gallons of gas Jacky can buy, then we would only need to take the whole number of this answer (which is 7).

So, Jacky can only buy 7 whole gallons of gas.

Answer Link

Otras preguntas

A dog having a mass of 32.0 kg runs at a constant pace of 9.50 km/hr. What is the magnitude of the dog's momentum?
The cost to society for underage alcohol use is more than $ ___________ per year for every man, woman and child in the United States. A. 50 B. 100 C. 175
3x/sqrt 4x+5 rationalize the denominator
2x - 3y = -12 y = 9 - x Solve by substitution
Strengths and weaknesses of the Confederate states?
How many grammy awards have the beatles received??
Is there a difference between a sheep flock and fold?
Explain how cells specialize to form specific tissue and organs.
jery sells children's tickets for half the adult ticket price. if 5 adult tickets and 8 childrens tickets cost a total of $27, what is the cost of an adult tick
Noah has set some goals for his fitness. He decided to start a weightlifting routine that consists of lifting weights for one hour three days a week. What area