nateolmopcymrh nateolmopcymrh
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs maxwell bought 3 3/4 pound roast at 3.75 per pound what was the cost of the roast.

Respuesta :

caitlynjilek
caitlynjilek caitlynjilek
  • 13-05-2020

Answer:

$14.06

Step-by-step explanation:

since you have the price per pound all you need to do is multiply that price by the amount of pounds that the roast is which is 3 3/4 pounds. that converted to a decimal is 3.75 and then you would multiply that number by the price per pound which is 3.75

3.75 x 3.75= 14.0625

you would then round the answer to the hundredths place or the second number after the decimal point so the answer would be 14.06

Answer Link

Otras preguntas

What can scientists learn about earth’s past from fossils??
whats the letter of the answer ?
Can one angle of a parallelogram be equal to 40° and another one 50°?
Paulo has $145 in his savings account. He earns $36 a week in mowing laws. Write an equation.
Why did the Commercial Revolution started?
Robert invests $1,100 at an annual interest rate of 8% for the period of 1 year. What equation shows the relationship between principal amount (p), rate of inte
Find the whole 25% of is 21
Under which economic system would factors of production/productive resources, capital can be defined as
Aluminum is a magnetic metal. True Or False
Write an expression for the calculation the product of 4 and 4 added to double the number 5