jc66227
jc66227 jc66227
  • 14-05-2020
  • Mathematics
contestada

Charlotte paid $2.25 for 5 pounds of bananas. What is the unit rate?

A) $2.25 for 5 pounds
B) $2.25 for 1 pound
C) $0.55 for 1 pound
D) $0.45 for 1 pound

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 14-05-2020

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You could've just used a calculator but you do 0.45x5 and that's your answer.

Answer Link
Stardanielle7
Stardanielle7 Stardanielle7
  • 14-05-2020
The answer is D. Divide 2.25 by 5 to get the unit rate.
Answer Link

Otras preguntas

Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
A base 7 three-digit number has its digits reversed when written in base 9. Find the decimal representation of the number.
theo had a balance of -$4 in his savings account. after making a deposit, he has $25 in his account. what is the overall change to his account?
a=(vf-vi)/t solve for tsolve for vi solve for vf
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
A base 7 three-digit number has its digits reversed when written in base 9. Find the decimal representation of the number.
What would I put for the digit valuenumber 601,099 in the ten thousand place+
16 increased by twice a number is -24
Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?
give me a sentence with the words risk and wages