gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
india takes the two hour train ride from minneapolis to chicago every dummer to visit her grandparents. The train traveled 44 7/16 (thats a mixed number) mile
where does the shadow of the shuttle in space form?
Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions to the quadratic equation: 3x^2 - 7x + 9 = 0
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.