gaboharose gaboharose
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

camille has 18.90 to spend on groceries. after buying 10 grapefruits she had 3.90 left. if each grapefruit costs the same amount. what is the price of one grapefruit

Respuesta :

takotakuna2003
takotakuna2003 takotakuna2003
  • 03-06-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

18.90-10x=3.90

10x=15

x=1.5

Answer Link

Otras preguntas

I need much help, I’ve been stuck for days!!!
which values are possible rational roots of 4x^3+9x^2-x+10=0 according to the rational root theorem?
The planets show phases just like the moon does. Explain why we will never see a full Venus or full Mercury, even though we can see a full Mars?
Eddie is reading a novel for English class. Has been read 173 out of 480 pages about what percent of the book has he read
describe the physical and chemical weathering​
Can someone pls help me on my math homework??
simple sentence help! (on pic) very easy
You drop an unknown substance that weighs 8.3g into a graduated cylinder with 6ml of water. The water rises to 8ml when you drop the object in. What is the dens
Words to ask what other like to do in Spanish
Question 1 Why did the Maurya Empire decline after Asoka's death? ​