meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

What were some of the cultural achievements of neolithic villagers?
Parallel, perpendicular, or neither. Y=5x-6 4y=5-x
Which specialists are the most likely to prescribe a drug for the treatment of a psychological disorder?
What 2 countries are located entirely within 0 degrees and 10 degrees north latitude 50 degrees and 60 degrees west longitude?
A plants she is 1.6 times it’s age.Write an equation to represent this situation let H=plants height and Y=plants age
A science teacher was curious to see whether offering money for good grades would increase student performance on a test. the teacher offered half of the studen
When a cognitive function relies on one cerebral hemisphere more than the other, this phenomenon is known as?
What has apparently prevented archaeological digging at the supposed site of james fort?
Write a slope intercept equation for a line with the given characteristics m=-5/6, passes though (-5,-1)
A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?