Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Do you think the 1st amendment should protect hate speech? Make a claim to this question and make sure to have at least two pieces of evidence or examples to su
How do you explain Newton’s third law
Match each scenario with the source of monopoly market power. 1. Mary McFly invents a time machine and gets legal protection from competition. 2. Main Line Ut
Think of some way you can be an example as a Christian both at school and at home.
Simplify the expression (3xy-3/5x-2y2)2
In economics, businesses do all except which of the following? A. Guide the economy OB. Organize production C. Hire workers D. Purchase resources SUBMIT
PLEASE HELP URGENT Suppose that the functions r and s are defined for all real numbers x as follows. r(x) = x + 5 s(x) = 3x + 1 Write the expressions for (r * s
You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 24 cents per minute. The second plan charges a monthly fee of $39.95 p
Omar y yo ________ que limpiar la playa de envases de plástico el sábado. cabré cabremos tendré tendremos
How do you draw acetone using a Bohr model?