chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this math problem GE light bulbs are supposed to last for 1200 hours. However, light bulbs of this type last only 1185 hours with standard devi
Which pair of events is dependent? a. You get a head and a tail in two coin tosses with two different coins. b. You get a head and a tail in two coin tosses usi
Why does it matter? Explain what you think the citizens of a nation might gain or lose through their liberty.
The beliefs, attitudes, and behavior associated with a person or group; a way of life. Career Interests Lifestyle Values
how may threes go into 70
what was JFK's middle name?
Which form of the modifier best completes the sentence? The band's drummer seems to have more fun than __________. A.anyone else in the band B.anyone in the ba
The sum of the measure of two angles is 183.6 degrees. On angle has measure of 54 degrees. What is m, the measure in degrees of the second angle
Which word in the sentence does the underlined phrase modify? In the light of the moon crawls the tiniest of the spiders.
which religion was introduced to china by the silk road?