keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Chapter 11.1 & 11.2 Notes Section 11.1 1. Every living thing has a set of ? inherited from its parents. 2. After becoming a ?, Mendel spent several years st
How did the voting rights act and the 15th amendment combine to improve individual rights for African Americans
Florence Price's Brownies and More sells all types of cookies and pastries. On Tuesdays, they markdown all brownies 75% to a sale of $1.50 a dozen. Find the sel
A driveway is 40 yards long about how many meters long is it
PLEASE HELP ASAP!!!!
Determine the amount of work done when a crane lifts a 100-N block form 2m above the ground to 6m above the ground
ill mark the brainliest if you help me with the these three questions 7,8,9
Draw a scaled copy of the circle using a scale factor of 2
this question is worth 54 points !!!!! rock falls from a ledge to the ground what energy conversion occurs during this process A potential to kinetic B kinetic
Solve the problem. A student earned grades of C, A, B, and A in four different courses. Those courses had these corresponding numbers of credit hours: 4, 5, 1