moss768 moss768
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kerri went to the store and bought a magazine for $4 and 8 candy bars. Kerri spent a total of $16. Write
an equation to model this situation and find the cost of each candy bar.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-09-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

__ + 4 = 16

so 16-4

= 12/8 so it makes 1.50$

Answer Link

Otras preguntas

About what is Rigel's surface temperature?
What is one example of a fiscal policy in the United states
All of the following are part of the core oligosaccharide side chain in the ER except A) erythrose. B) glucose. C) mannose. D) N-acetyl glucosamine. E) All
If you made a string instrument, how would a wider diameter of the string influence the sound?
Warming up promotes which of the following (select all that apply): Decreases body and muscle temperature Reduces heart rate and blood flow to all parts of the
2n^-4 rewrite the expression without using a negative exponent
The Harlem Renaissance celebrated the culture and artistic achievement of which group
Smart people please help me
Vivian lost her goggles in the crowd of people who came to the beach for the summer concert. a. Vivian (the letter v) c. goggles (the letter g) b. people (the l
Help please will mark Brainlyest plz help quickly