diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

what is the theme of the soul of the great bell
Please write out twelve new years goals in Spanish (i dont care what they are i just need to get it done its for Spanish 2, also please dont use a translator)
Work out the surface area of the prism.​
Tadpole larva develops into adult frog by the process of _________
There are x counters in a bag. 14 of the counters are blue. Hassan takes at random 30 counters from the bag. 6 of these 30 counters are blue. Work out an estima
According to Dr. Friedman, European monarchs tended to be
What are the coordinates of V′ in the image of ΔTUV under a dilation centered at the origin with scale factor 5 followed by a translation 3 units right and 2 un
Jason solved the following equation to find the value for x. -8.5x - 3.5x = —78 x = 6.5 Describe how Jason can check his answer.
What type of ear never gets dirty?
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!