eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

What area of the long bone is covered with cartilage
The traits of populations in the forest ecosystem have changed over time. What caused the traits to change?
solve for m (r=3m+3z) solution is m=___, use integers or fractions for any numbers in the expression (simplify answer) please help
What is the state at which a net force is zero called
Which is an example of bivariate data?(1) age of students in a club(2) grade level and age of students in a school(3) type of lunch each student orders at schoo
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
Write down a sensible metric unit for measuring A) the distance from London to Paris B) the amount of water in a swimming pool
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?
write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5