Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

Write the name of a shape that has no sides and no vertices
WHAT COULD HAPPEN IN THE BODY IF PROTEINS OR ENZYMES LOST THEIR CONFORMATIONS OR WERE DENATURED?
what is the equation of a line in slope-intercept form with a slope of -3/4 and a y-intercept of -2
Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
How do I change 36 to 360
What served as the basic building blocks of African society?1: feudal contracts2: lineage groups3: slaves4: camel caravans
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
Solve the equation for y.4x – 5y = 9
write the value of the dijit 5 in 657
write the value of the dijit 5 in 657