lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Colin, Demi, and Erendira agree to be partners in Fajita Pizza, splitting the profits equally. Colin contributes 65 percent of the capital. When Fajita Pizza is
A ball has a mass of 140 g. What is the force needed to accelerate the ball at 25 m/s2? (Formula: F=ma)
Suppose there is no unemployment in the economy and society decides that it wants more of one good. Which of the following statements is true​? A. It can increa
The difference of two supplementary angles is 88 degrees. Find the measures of the angles.
make a the subject of the formula
What is the answer to the question?​
Your school has just been awarded a technology grant. Each grade level team has been asked to submit a proposal for how they could use the money. Your team puts
listen I need help with all of this.
Write a program that takes 10 floating- point numbers as inputs. The program displays the average of the numbers followed by all of the numbers that are greater
Your school has just been awarded a technology grant. Each grade level team has been asked to submit a proposal for how they could use the money. Your team puts