Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

the probability that an international flight leaving the united states is delayed in departing (event d) is .36. the probability that an international flight le
Why are divergent plate boundaries called constructive
Describe a predatory adaptation of the basking shark.
I would like to to know if you help me for Essay?
What was the turning point in Native American/Puritan relations?
You've been asked to give a speech to your class. You're concerned that if you refuse the opportunity, you may feel disappointed in yourself. However, you're al
How can Overproduction of a particular substance cause that substance to lose its effectiveness
-49÷7=?it says my question has to be at least 20 characters long so ignore this​
How to do the problem
Evaluate the given function. f(x) = -6/7x+7, f( - 14)