mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Help please!! 30 points!! What were George Washington’s thoughts on the role of the constitution
for each function determine if the given function is on the graph. y = 7x-2; (1,5) and (2,10)
One day after we left a shop I said under my breath, “I wish you wouldn’t do that, telling everybody I’m your daughter.” My mother stopped walking. Crowds of p
How will the United States view European powers trying to oppress or control free countries on the American continents?
Which Han dynasty reform was reintroduced during the Tang dynasty?
What is stage 3 of photosynthesis called?
Which of the following is the best example of a career? A. Receptionist B. Nurse C. Retail associate D. Hostess
Read these lines from the poem. A thousand martyrs I have made, All sacrificed to my desire; What is the meaning of the figurative language in th
This is 7th grade math and answer ASAP. Tell me which answer choice in q.1. I will gave brainliest, thx, and 5 star if answered right.
Find the quotient of 3 2/5 and 3 1/6 . Express your answer in simplest form.