Zaza2k7
Zaza2k7 Zaza2k7
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.64. A 12-ounce package costs $3.84. A 26-ounce package costs $8.06. Which package is the Best Buy?

Respuesta :

megaoptimus
megaoptimus megaoptimus
  • 02-10-2020

Answer:

The 3rd one would be the best one to buy because you get the best deal out of it.

Answer Link

Otras preguntas

How was shamanism important to the koreans?
Juan made a design with polygons. which polygon in juan's design is pentagon
A ___ is a place where you can buy large quantites of supplies at cheaper prices. A. bulk store B. superstore C. deep discount store D. whole sale club 2. When
A quadratic function has x-intercepts 2 and 6 and its vertex is (4, 8). What is the corresponding quadratic expression?
Please help! Please explain and choose an answer
d+d=10 D+G+U=8 what is D+G+U+d+d+d=?
how to figure out the answer
What did Erwin Chargaff prove
I need a 4 or 5 sentence or if u want a paragraph in the first person point of view it just has to be in first person point of view.
The solution of the equation Y equals X +16;(-5,16)