deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization