estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

Explain regulation of the cell cycle
Which scenario is most likely to lead to miscommunication? a. presentation of a case study b. text-based computer-mediated communication between two friends c.
Why does salad become soggy and wilted when the dressing has been on it for a while? Explain in terms of osmosis.
Why do poachers see vultures as enemies?
Can someone answer these 2 questions please? Thanks
Given what you know about acids and bases,which of the following descriptions is the most accurate? A.We can tell a substance is acidic if it had a high pH B.A
What is b? 1 1/5b = 1/2
how were taizong and yangdi different as rulers
What does��� boston port act ��� administration of justice act ��� massachusetts government act ��� quartering act have in comman?
What is the formula for density??