ciarnkanode58 ciarnkanode58
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 candies cost 90 cents. What is the cost of a candy? Let x be the cost of a candy.

Respuesta :

samwttf samwttf
  • 02-10-2020
one piece of candy costs ¢30 each.
x=.30
Answer Link

Otras preguntas

What is a equivalent ratio of 5:9
Which of the following is a function of proteins? 3Points Select all that apply. A Proteins act as antibodies to defend the body from harmful substances. B Pr
How is 13 the distance between (3,10) and (-2 -2)
Given that m and n are parallel, and p is a transversal that is perpendicular to m, give an explanation for why it must also be perpendicular to n.
deshawn is covering a 4 yard by 1 3/4 yard section of his bedroom wall with decorative tiles. The tiles are 1/4 by 1/4 yard. How many tiles will it take to cov
Can anyone help me please
the first work of Greek literature to be written down
If you were offered immortality, would you take it. Why or why not. (5-6) sentences
How did General Sherman’s “March to the Sea” affect the Confederacy during the Civil War? A) It crippled the Confederate war effort in the wake of the destructi
what event prompts Smith to investigate her father's war experience ?