velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

What is 1\2 - 3\11 simplified?
finish the sentence using a simile - he quickly discovered that his new friend was as smart as
why did congress become the strongest branch of government in the 1880s?
will enyone help me answer this question please
how to draw model to represent the product of 18x34
Name two types of adaptations having to do with an animals actions
Tonya runs 8 kilometres in 60 minutes. At a rate how long would it take her to run 2 kilometers
Jaden sells a painting for 10 times the original price he sells a painting for $45.50 what was the original price of this painting
what is the midpoint of 0.01 to 0.02
What measurement best describes the results of a scientific experiment regarding distance? A.523 inches B.51 kilometers C.57 miles D.500 kilograms