bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Jordan fills several bags with oranges. This line plot shows the weight of each bag. How many more pounds does one of the heaviest bags weigh than one of the li
3^x+3^x =54 what's the value of x ?​
What does the speaker mean figuratively, when he sings, "I get no kick from Champagne. / Mere alcohol doesn't thrill me at all"? A. The speaker has an exception
Match the country with its description Column A 1. e Soviet Union 2 a Germany 3. d Russia 4, Ukraine 5. Afghanistan 6. North Korea 7. Japan 8. Taiwan 9. South K
According to robert graves , which component of culture most fulfills the same vital function of myth ?
Many small poisonous animals are brightly colored, including the poison dart frog and some species of fish, octopi, and insects. What is common in their environ
What are the true reasons behind the accusations of witchcraft
Is this right if not please tell me explanation
What was ida tarbell’s role during the progressive era? she established hull house in chicago. she was the founder of the american federation of labor. as an in
If the question includes the word suggests, I know that this is a or an _____________ question. A right there B inference C vocabulary D theme