lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)
in che anno e nato Cristoforo Colombo
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
Is Obesity Really a Big Problem in America? Please help me :)
a rectangular table top measures 4/9 of a meter long by 4/5 of a meter wide. the area is _____ square meter.
How do you use Bill of rights in a sentence
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
90 < x < 180 is my range and my answer is 0.6 for it to be correct is it positive or negative?