losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

Tell whether the set is closed under the operation indicated.If not closed, provide a counterexample.1.) integers under addition                            2.)
factor strings of 840 up to six factors
factor strings of 840 up to six factors
(3x squared)to the power of -2
i am in 5th grade. jorrod's sports card holder can hold 9 cards on each page. how many pages will jarrod need if he has 75 sports card.solve using models. expla
Can a camel survive in : Arctic , desert , town , forest and ocean?
Through (-2, -2) parallel to 2y-x=7
How to start a sentence off when describing someone?
Tell the value of the underlined digit 9,000,009 the first 9 is underlined
2.70 feet is the same as how many cm?